Fetava

Hicri Takvim
Miladi Takvim

IGMG İrşad Başkanı Celil Yalınkılıç’ın Ramazan Mesajı

 

11.03.2024 – Pazartesi

Ramazan-ı şerif hilali göründü elhamdülillah. Ramazan-ı şerifinizi tebrik ediyorum. Dün, 10 Mart 2024 Pazar günü, 1445. Hicri yılın ilk teravih namazını eda için mescitleri doldurduk. Ama kısa süre sonra onun varlığına alışıp sayılı günler sonra bu bereketin elimizden uçup gideceğini unutacağız.  Bu aya mahsus ibadetlerden teravihleri ve mukabeleleri aksatacağız. Gelin bu yıl böyle olmasın.  Hem oruçlarımızı tutalım hem de teravihleri ve mukabeleleri aksatmayalım.

Bu ayı elimize geçen son fırsat olarak görüp öyle değerlendirelim. Oruç tutamayan kardeşlerimiz “fidyelerini” hesaplayıp ramazan ayı sonunda versinler. Zekatlarımızı hesaplarken hassas davranarak hesaplayalım. Yer yüzünün birçok garibi, yoksulu, miskini ve muhtacı bizim zekatlarımızdan istifade etmeyi bekliyor. Mazlumlarla dayanışma gecesinde Gazze’deki kardeşlerimizi düşünerek, onların yaralarına merhem olmak için fedakârca infak edelim. Fitre bedeli, teşkilatımız tarafından 2024 yılı ramazan ayı için 13 avro olarak belirlenmiştir. Bayramda en azından ihtiyaç sahiplerinden bir kısmını mahzun bırakmayalım. Onları da bayramın sevinç ve mutluluğuna ortak edelim. Zekât ve fitre için belirlenen miktarlar asgari miktarlardır. Her kim daha çok verirse kendisi için vermiş olur. Unutmamak gerekir ki yüce Allah zengindir. O’nun bizim infaklarımıza ihtiyacı yoktur.

Ahlakımızı bu ayla güzelleştirelim. Müslümana yakışmayan ne varsa terk edelim. Müslümana yakışan ne varsa onlara sıkı sıkı sarılalım. Küslük ve dargınlıklara tahammül edemezken kin ve nefrete yer bırakmayalım kalplerimizde. Allah’ın nazargâhı olan kalplerimizi de mescitler ve evlerimiz gibi temizleyelim bu mübarek ayla birlikte. Sık ve düzgün tutalım saflarımızı ayrılık ve nifakı sokmayalım aramıza. Bir binanın tuğlaları gibi duralım safta.  Allah’ın kitabı Kur’an-ı Kerimi ve O’nun evi mescitleri boynu bükük bırakmayalım.

Ramazan ayı geçen on bir ay boyunca unuttuklarımızı, ihmal ettiklerimizi hatırlatır bize. Yeniden bize kim olduğumuzu gösterir.  Kulluk şuuru ile sıratı müstakime yönlendirir bizi. Hayatın asıl anlamı ile buluşturur ve biler şuurumuzu. Geçen on bir ayın kirlerinden arındırırken bizi aynı zamanda gelecek on bir ay için de tahkim eder kalplerimizi, fiillerimizi ve zihinlerimizi.

Bu duygu ve düşüncelerle bir kez daha ramazan ayınızı tebrik ediyorum. Rabbim tutacağımız oruçları, kılacağımız namazları ve tüm ibadetlerimizi kabul etsin. Bedenimizi açlık ve susuzlukla ıslah ettiği gibi Ramazan’ın bereketi ile nefsimizi ve ruhumuzu da ıslah etsin. Ahlakımızı ve amellerimizi güzelleştirsin, er halimizi rızasına uygun kılsın. Ömrümüz ramazan ahiretimiz bayram olsun.