Fetava

Hicri Takvim
Miladi Takvim

Dik Üyeleri

Din İstişare Kurulu Üyeleri
Celil Yalınkılıç
IGMG Genel Başkan Yardımcısı ve İrşad Başkanı

1968 Gümüşhane’de doğdu. İstanbul Pendik İmam-Hatip Lisesi’nden 1986 yılında mezun oldu. 1987-92 yılları arasında Mısır’da okudu. El-Ezher Üniversitesi Usuliddin Fakültesi Hadis bölümünü bitirdi. 1993-2011 yılları arasında Mannheim Fatih Camii’nde İmam-Hatip ve Şube Başkanı olarak görev yaptı. 2011’den itibaren IGMG Genel Merkezde Genel Başkan Yardımcısı ve İrşad Başkanı olarak görevini devam ettirmektedir.

Habip Yazıcı
Din İstişare Kurulu Sekreteri

1968 yılında Artvin ili Yusufeli ilçesinde dünyaya geldi. Yusufeli İmam Hatip Lisesinden sonra lisans eğitimini İstanbul’da Boğaziçi Üniversitesinde sürdürdü. Tarih ve Uluslararası İlişkiler bölümlerinden mezun olan Yazıcı, yüksek lisansını Marburg Philipps Üniversitesinde İslami İlimler alanında tamamladı. Din Eğitimi alanında doktora çalışmalarını sürdüren Yazıcı Türkçe, Almanca ve İngilizce bilmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Bilal Kaçmaz
Din İstişare Kurulu Üyesi

1971 Tokat Turhal’da doğdu. 1988 Tokat İmam-Hatip Lisesi’nden mezun oldu. 1993 El-Ezher Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı- İslam Araştırmaları Fakültesi’nde lisans eğitimi aldı.

1995- 2012 IGMG Rhein Neckar-Saar Bölgesi Walldorf Külliyesi’nde 17 yıl İmam-Hatip olarak görev yaptı.

IGMG DIK Üyesi olan ve Avrupa’nın birçok yerinde yüzlerce vaaz ve konferans veren Bilal Kacmaz, İslam Toplumu Millî Görüş Hessen Bölgesi’nin 2012’den bu yana bölge başkanlığı görevini yürütmektedir.

İlhan Bilgü
Din İstişare Kurulu Üyesi
1963 yılında Ordu’da dünyaya geldi. 1985 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. 1985-87 yılları arasında İslamabat’ta Politika Araştırmaları Enstitüsü (Institute of Policy Studies) çalıştı. Burada Afganistan savaşı ile Çin başta olmak üzere bölge ülkelerindeki gelişmeleri izledi ve araştırmalar yaptı. 1989 yılında Uluslararası Yabancı Gazeteciler Merkezi (International Center for Foreign Journalists)’de eğitim gördü. Daha sonra Lexington Herald Tribune’de stajyer olarak çalıştı. 1990 yılında Almanya’ya gelen Bilgü, çeşitli gazetelerin redaksiyonunda gazeteci, 1995-2012 yılları arasında Perspektif dergisi genel yayın yönetmeni olarak çalıştı. İslam Toplumu Millî Görüş İrşad Başkanlığına bağlı Din İstişare Kurulu sekreterlik vazifesini 1995 yılından bu yana sürdürmekte olan Bilgü iki çocuk babasıdır. Bilgü, Almanca, Türkçe, İngilizce ve Arapça konuşmaktadır.
İrem Kurt
Din İstişare Kurulu Üyesi
1990 yılında Almanya’nın Schweinfurt şehrinde doğdu. 2009’da (Abitur’dan sonra) Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde Uluslararası İlahiyat programına katıldı. Aynı zamanda İlim Yayma Cemiyeti İSAM Valide-i Atik Medresesinde eğitim programı çerçevesinde 2 sene boyunca klasik Arapça ve İslami ilimler okudu. Fıkıh, Kelam, Tefsir ve Mantık ilimlerinde klasik okumaları kapsayan İslam Araştırma Merkezinin (ISAM) sunduğu LADEP programını başarıyla bitirdi. 2014 yılında Yüksek başarı öğrencisi olarak lisansını tamamladıktan sonra Marmara Üniversitesi’nde Temel Islami bilimler İslam hukuku alanında Yüksek Lisans okudu. 2019 yılında ‘İslam ve Roma Hukukunda genel hukuk prensiplerinin mukayesesi’ başlıklı tezini başarı ile Yüksek Lisansını tamamladı. 2018 yılından bu yana Osnabrück Üniversitesinde Araştırma görevlisi olarak görev almakta ve ‘Helal ve Haram gıdalar Bağlamında Kuran’da Geçen Habis ve Tayyib Kavramlarının Kavramsal Analizi’ başlıklı doktora tezini yazmaktadır. İrem Kurt Türkçe ve Almancanın yanında, Arapça, İngilizce, Fransızca, İspanyolca ve Latince bilmektedir. Evli ve iki çocuk annesidir.
Mehmet Hulusi Ünye
Din İstişare Kurulu Üyesi

1954 yılında Kahraman Maraş’ın Afşin ilçesinde doğdu. İlk okulu kendi köyünde tamamladı. Kahraman Maraş İmam-Hatip okulundan sonra Kayseri Yüksek İslam Enstitüsünün Tefsir-Hadis bölümünden mezun oldu. Ara vermeden Diyanet İşleri Başkanlığı Vaizler ve Müftüler İhtisas kursu olan Haseki kursunu tamamladı. Vaizlik ve müftülük yaptı. Avrupa’da uzun süre imam-hatiplik ve Kuzey Hollanda bölgesi İrşad başkanlığında bulundu. Daha sonra IGMG İrşad Başkan Yardımcısı olarak Genel Merkez kadrosuna dahil oldu.

Dr. Mustafa Duman
Din İstişare Kurulu Üyesi
1977 yılında Belçika-Gent’de doğdu. İlk ve ortaokulu Belçika’da okudu. İslam toplumu Millî Görüşün düzenlediği 8. Avrupa Kur’ân-ı Kerîm Tilavet Yarışması’nda birincilik kazandı. 1996 yılında eğitim için Mısır’a gitti. İskenderiye’deki lise tahsilinin ardından Kahire’deki el-Ezher Üniversitesi’nden mezun oldu. Kahire Açık Amerikan Üniversitesi’nde Mukayeseli İslam Hukuku alanında Azınlıklar Fıkhı üzerine mastır ve doktorasını tamamladı. Belçika Hensies Ebu Bekir Camii İmam Hatibi ve IGMG Din İstişare Kurulu üyesi olarak görev yapmakta olan Duman evli ve 3 çocuk babasıdır.
Mustafa Mullaoğlu
Din İstişare Kurulu Üyesi
1968 Hatay’ın Hassa İlçesinin Aktepe nahiyesine bağlı Yukarıbucak köyünde doğdu. 1987 yılında Şam’da Fethulislam okulundan mezun oldu. 1992 arasında Mısır El-Ezher Üniversitesi İslam Hukuku bölümünü bitirdi. 1991-97 yılları arasında Avusturya’da çeşitli camilerde İmam-Hatiplik yaptı. 1997 de Beyrut İmam Evzaî Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’nde lisans eğitimini aynı üniversitesinde yüksek lisansını 2014 yılında tamamladı. 1997-2001 yılları arası Viyana Bölge Başkanlığı yaptı. 2001-2004 yılları arası IGMG Genel Başkan Yardımcısı ve İrşad başkanı olarak görev yaptı. 2011 yılından bu yana Avusturya Resmi Müftüsü ve Avusturya Din İstişare Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır. Mullaoğlu, IGMG Genel Başkan Danışmanı ve Din İstişare Kurulu Üyesi olarak görevini sürdürmektedir.
Prof. Dr. Saffet Köse
Din İstişare Kurulu Üyesi
1964 Balıkesir doğumlu, Balıkesir İHL (1982) ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi (1986) mezunudur. Aynı üniversitede yüksek lisans (1988) ve doktorasını (17 Ocak 1994) tamamlamış olup, 1986-1992 yılları arasında Türkiye Diyanet Vakfına bağlı İslam Araştırmaları Merkezinde (İSAM) çalıştı. 1992 yılından itibaren Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak vazifeye başladı. Bir müddet ilmi araştırmalarda bulunmak amacıyla Mısır’da bulundu (Ocak-Haziran, 1994). 18 Mart 1996 tarihinde yardımcı doçent, 1997 yılında doçent, 27 Mart 2003’te de Profesör oldu. 1999-2002 öğretim yıllarında Bakü Devlet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde üç yıl süreli olarak dekan yardımcısı ve öğretim üyesi olarak görev yaptı. Buradaki çalışmaları sebebiyle Azerbaycan Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim şurasınca Faxr-ı Ferman’la ödüllendirildi. 2003-2006 yılları arasında Selçuk Üniversitesi senatosunda Fakülte temsilcisi olarak bulunmuştur. Bunlara ek olarak imkânsız gençleri evlendirmek amacıyla kurulan ve bugüne kadar yüzlerce gencin evlendirildiği “Gençleri Evlendirme ve Mehir Vakfı” mütevelli heyeti başkanlığı görevini sürdürmekte, İlahiyat Fakültesi Vakfının kurucuları arasında yer almakta ve halen bu vakıfta üyeliği devam etmektedir. 2018 yılından bu yana İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörlüğü görevini sürdürmektedir.
Doç Dr. Salih Aydın
Din İstişare Kurulu Üyesi
1969 Yozgat Akdağmadeni doğumlu. 1995’te Mısır el-Ezher Üniversitesinde, Şeria İslamiye bölümünündeki lisans eğitiminden sonra İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi ilahiyat fakültesinde Lisans tamamlama yaptı. Daha sonra Atatürk Üniversitesinde başladığı yüksek lisans eğitimini Ankara Üniversitesi ilahiyat fakültesinde bitirdi. Doktora eğitimi için Viyana üniversitesine gitti. 2012’de Viyana Üniversitesi’nde doktorasını yaptıktan sonra aynı yıl Süleyman Demirel Üniversitesi ilahiyat fakültesinde öğretim üyesi olarak göreve başladı. 2015-2016 yıllarında Frankfurt Üniversitesi’nde post doktora çalışmasında bulundu. 2019 yılında doçent olan Salih Aydın halen aynı üniversitede öğretim üyesi olarak devam etmektedir.
Prof. Dr. Süleyman KAYA
Din İstişare Kurulu Üyesi

1998 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. 2000 yılında Marmara Üniversitesi İslam Hukuku Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisansını, 2007 yılında Doktorasını tamamladı.

2003 yılında aynı üniversitenin İktisat Tarihi Bölümünde Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Halen İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Anabilim Dalı’nda Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Prof. Dr. Soner Duman
Din İstişare Kurulu Üyesi
Aslen Kastamonu-Taşköprülü olup 1975’te İstanbul’da doğdu. 1993’te Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne girdi. 1998’te buradan mezun olduktan sonra aynı yıl Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İslam hukuku bilim dalında yüksek lisansa başladı. 2000 yılında yüksek lisansını, 2007 yılında doktorasını tamamladı. 2000 – 2011 yılları arasında Millî Eğitim Bakanlığına bağlı olarak çeşitli liselerde din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak görev yaptı. 2011 yılında Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku bölümünde öğretim üyesi olarak göreve başladı. 2014 yılında aynı üniversitede Doçent oldu. 2020 yılında aynı üniversitede Profesör olarak atandı. Hâlen aynı üniversitede İslam Hukuku Anabilim dalı Başkanı ve öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.
Tayyip Sayan
Din İstişare Kurulu Üyesi
1974 Erzurum Tekman ilçesinde doğdu. 1986’da İlkokuldan sonra Medrese eğitimine başladı. 1994 yılına kadar Türkiye’nin birçok yerlerinde muhtelif hocalardan Arapça, Nahif, Sarf, Tefsir, Hadis, Fıkıh, Usûlü’l Fıkıh ve Hadis ilimlerin yanında Mantık Beyan ilimleri tahsilini yaptı. 1994’de icazet aldı. 1993 imam hatip orta kısmını, 1994’de imam hatip lisesini bitirdi. 1995’de Medine-i Münevver’e İslam Üniversitesini kazandı. 1999’da aynı üniversiteden İslam Hukuku bölümünden mezun oldu. 2000 yılında Almanya’ya yerleşti. 2000/2012 yıllarında IGMG Hannover Bölgesinde Bölge Başkan yardımcılığı, eğitim, İrşad, Sosyal hizmetler, Hac-Umre görevlerinde bulundu. 2012 – 2022 yılları arası IGMG Güney Bavyera Bölge Başkanlığı görevini sürdüren Tayyip Sayan IGMG Din İstişare Kurulu Başkanı olarak görev almaktadır.