İnternette Açık Arttırmada Sahte Teklif Vermek

İnternet üzerinden alışveriş yapılan (ebay, amazon vb.) sitelerde bir malzeme satarken, tanıdığımız insanları buraya yönlendirerek onları da açık artırmaya dâhil ederek fiyatı yükseltmekte bir sakınca var mıdır?

 


Helal kazanç yollarından birisi de elbette ticarettir. Ancak kazancın helal ve meşru olması için İslam’ın ticari prensiplerine uymak gerekir.

 

İslam, ticaret hayatıyla ilgili karşılıklı rıza ve gönül hoşnutluğunu temel ilke olarak koymuş, akitlere ve verilen söze bağlılığı emretmiş, aldatma, yalan beyanda bulunma, zorlama, karaborsacılık, karşı tarafın sıkıntıda olmasından yararlanma, belirsizlik ve risk sömürüsü yoluyla kazancı yasaklamıştır. Ticaretteki bu kurallara gerçek hayatta nasıl uyulması gerekir ise, internet ortamında da aynen riayet etmek gerekir. İçinde aldatma, hile ve yalan beyan gibi dinimizde caiz olmayan şeyler olmadığı takdirde açık artırma yöntemiyle internette yapılan alışveriş de dinen caizdir. Fakat açık artırmayı kızıştırmak, fiyatı suni olarak yükseltmek üzere sahte teklifler verilirse bu iş dinen helal olmaz; kul hakkına tecavüz edilmiş olur. Peygamber Efendimiz (s.a.v.), “Bizi aldatan bizden değildir.”[1] buyurmuştur.

 [1]İbn Mâce, 6/477, H. No: 2216

 

Başkasının İnternetini Habersiz Kullanmak

551 kez okundu

İnternetten Film İndirmenin Hükmü

525 kez okundu

İş Yerinde İş Harici İnternet Kullanmak

544 kez okundu