Fetava

Hicri Takvim
Miladi Takvim

Teşrik Tekbirleri, Teşrik Tekbiri Getirmek ve Hükmü

 

  • Teşrik Tekbirleri, Kurban bayramı arifesi sabah namazından başlayarak bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar, 23 vaktin her farz namazının ardından bir kez getirilir. Teşrik tekbiri arapça olarak söylenir.
  • Aşağıdaki arapça ifadeyi belirtilen zaman aralığında farz namazlarından sonra söylemeye teşrik tekbiri getirmek denir.

 اَللّهُ اَكْبَرُ اَللّهُ اَكْبَرُ لاا اِلهَ اِلاَّ اللّه وَاللّهُ اَكْبَرُ اَللّهُ اَكْبَرُ وَلِلّهِ الْحَمْد    

Türkçe okunuşu: “Allahu ekber Allahu ekber, Lâ ilâhe illallahu vallahu ekber. Allahu ekber ve lillahi’l-hamd”

Türkçe anlamı: “Allah her şeyden yücedir, Allah her şeyden yücedir. Allah’tan başka ilâh yoktur. O Allah her şeyden yücedir, Allah her şeyden yücedir. Hamd Allah’a mahsustur.”

  • Cemaatle kılınan namazlarda farz namaz sonrasında imamın selam vermesinin ardından teşrik tekbiri sesli olarak getirilir. Yalnız başına namazını kılan kimse teşrik tekbirlerini dilerse sessiz dilerse sesli getirebilir.
  • Teşrik günlerinde kazaya kalan namaz aynı günlerde kaza edilirse teşrik tekbirleri de kaza edilir. Teşrik günleri çıktıktan sonra kaza edilen namazlar için tekbir getirilmez. Unutulan tekbirler hatırlanınca söylendiğinde teşrik tekbiri yerine geçmez. Namaz kaza edilmedikçe tekbirler kaza edilmez.
  • Hanefi mezhebinde teşrik tekbirleri kadın erkek her müslüman için VACP iken; Şâfiî mezhebine göre ise sünnettir.