Evlenmenin Önemi ve Eş Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Evlilik neden önemlidir? Evlilikte İslam’ın aile kurmada güttüğü gayeler nasıl tahakkuk eder? Evlenirken eş seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar ve bu konuda Peygamberimiz (s.a.v.)’in tavsiyeleri nelerdir?

Toplumun temel taşı olan ailenin sağlam bir temelde kurulması İslam’ın ana hedeflerinden biridir. Aile ise İslam’ın helal kıldığı nikâh yolu ile kurulur. Kur’an’da şöyle buyurulmaktadır: Birbirinizle huzur ve sükûnet bulasanız diye, size kendi cinsinizden eşler yaratıp, aranıza sevgi ve merhamet koyması, Allah’ın ayetlerindendir.”[1]       

Sağlıklı bir ailenin oluşması kendilerine uygun olan, liyakati bulunan, birbirlerine benzer ölçülere sahip olan eşi seçmeye bağlıdır. Buna göre; evlenecek kimseler birbirlerinin üstlerine-başlarına, kılık ve kıyafetlerine, hatta servet ve dış güzelliklerine göre değil; bu en ciddi meselede ruh güzelliği, namus ve ahlak anlayışı, fazilet ve karakter yüksekliğine göre karar vermelidirler. En önemli olmazsa olmaz ölçü ise dindar olması, yani İslami ahlak ile ahlaklanmış ve ibadetlerine azami dikkat gösteriyor olmasıdır.[1]   Rûm suresi, 30:21.

Ebeveynin İzni Olmadan Evlilik

537 kez okundu

Evlilikte Yaş Sınırı

993 kez okundu